تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک: باید و نباید رژیم غذایی بعد لیپوماتیک

تغذیه-بعد-از-لیپوماتیک

يكي از مهم ترين مراقبت هاى بعد از ليپماتيك رعايت كردن رژيم غذايى و دانستن بايد ها و نبايد ها در خوردن مواد غذايى گوناگون است. رژيم غذايى نامناسب علاوه بر ااينكه ويتامين ها و مواد مغذي لازم بعد از جراحي را به بدن شما نميرساند، خطر برگشت چاقى را نيز افزايش ميدهد. در نهايت ميتوان گفت كه شما احتياج به يك رژيم غذايي متناسب و مملو از مواد مغذى داريد تا  ظاهر تراشيده تان را حفظ كنيد. كارهايى كه براي داشتن  ك رژيم سالم بايد انجام دهيد عبارتند از:

  • داشتن يك سبحانه خوب و كامل
  • استفاده از غذاهاى تازه
  • از كربوهيدرات هاى فرآورى شده استفاده نكنيد
  • استفاده از مواد غذايى سالم و مغذى مانند سبزيجار، آنتى اكسيدان ها و مواد معدنى
  • استفده از پروتئين خالص مثل ماهى و مرغ

غذاها ى مناسب بعد از عمل لیپوماتیک


غذای-مناسب

شما براى داشتن اندامى زيبا و متناسب تحت عمل ليپوماتيك قرار گرفته ايد. براى رسيدن به اين هدف پول و زمان و انرژى مسرف كرده ايد، پس محافظت از اين عمل و حفظ آن نكته ى بسيار مهمى است. همانطور كه ممكن است چند ماه طول بكشد تا بتوانيد نتيجه ى قطعى را مشاهده كنيد، در اين مدت بايد مراحلى را براى ثبات ليپوماتيك طى كنيد.

مراقبت هاى بعد از ليپوماتيك مسئله است كه هرگز نبايد از اهميت آن چشم پوشى كرد. پزشك جراح شما هميشه توصيه هاى لازم براى مراقبت از بدن تان را به شما مى دهد. اين اقدامات صحت و سلامت جراحى شما را ضمانت ميكنند. بازيابى سريع بعد از ليپوماتيك بستگى به چند عامل دارد كه يكى از آنها رژيم غذايى و ورزش بعد از ليپوماتيك است.

اگر به تازگى ليپوماتيك  كرده ايد، رعايت يك رژيم متناسب نكته ى بسيار مهمى است. در اينجا مهمترين نكات كه بايد در حين رژيم رعايت كنيد را آورده ايم:

پروتئین


پروتئین

بدن شما براى ساخت و ترميم بافت هاى عضلانى به پروتئين احتياج دارد. پروتئين يك بخش حياتى در رژيم غذايى شماست. به دليل اينكه فرآيند ساخت استخوان ها،عضلات، پوست و خون را بر عهده دارد. مخصوصا در دوره ى بازيابى بدن شما براى عملكرد مناسب، احتياج به پروتئين دارد. پروتئين از طريق گوشت، لبنيات و يا حتى حبوبات مي تواند در اختيار بدن قرار گيرد. در هر وعده ى غذايي، صبحانه ،نهار يا شام بايد مقدارى پروتئين وجود داشته باشد. البته كه نبايد در مصرف آن زياده روى شود.

كربوهيدرات هاى پيچيده


کربوهیدرات

شايد تا بحال شنيده باشيد كه كربوهيدرات ها به دو دسته ى خوب و بد تقسيم ميشوند. كربوهيدرات هاى بسيار پيچيده مانند ميوه و سبزيجات براى بهبود و بازيابى شما بسيار سودمند هستند. استفاده از اين كربوهيدرات ها علاوه بر كمك به بهبود شما، وزن شما را نيز تنظيم خواهند كرد.

استفاده از ميوه ها و سبزيجات علاوه بر كاهش خطر ابتلا به بيمارى ها، ويتامين ها و مواد معدنى لازم براى بدن را نيز تأمين ميكنند. بدن شما از كربوهيدرات ها به عنوان منبع اصلى انرژى استفاده ميكند و ابا استفاده از آن سوخت و ساز بدن را كنترل ميكند. استفاده از كربوهيدرات ها براى ريكاورى سريع و مقابله با كمبود انرژى يا  خستگى بسيار مهم است.

مصرف آب


به محض اتمام جراحى، بايد ميزان آب و مايعات بدن كنترل و جايگزين شود.  استفاده از انواع نوشيدنى ها و آبميوه ها براى تامين آب و كمك به انجام واكنشهاى طبيعى در بدن ضرورى است. بعد از چند روز ميتوانيد از گزينه هاى ديگرى مانند آب هاى ويتامين دار استفاده كنيد.

چه غذاهایی بعد از لیپوماتیک مضر است؟


برخی از مواد غذایی که بعد از عمل لیپوماتیک نباید مصرف شوند عبارت اند از:

استفاده از چربى هاى اشباع

 ابا اينكه اين مواد در حقيقت نمى توانند در دسته ى مواد غذايى قرار بگيرند. اما اين چربى هاى مضر در غذاهايى كه بيشتر افراد استفاده ميكنند قرار دارد. براى پرهيز از آنها سعى كنيد فقط از گوشت خالص، مواد معدنى و سبزيجات استفاده كنيد. از غذاهاى آماده و فرآورى شده پرهيز كنيد.

مواد قندى

براى هر كسى كه از مواد غذايى شيرين لذت ميبرد، يكى از موارد بسيار مهم پرهيز از شيرينى جات و قند است. قند  ميتواند به راحتى باعث افزايش وزن شود مخصوصا در زمانيكه شما در حال بهبودى هستيد و فعاليت زيادى نداريد. قند همچنين ميتواند آسيب هاى زياد ديگرى نيز به شما برساند.. اگر جلوگيرى از مصرف قند و شكر برايتان سخت است سعى كنيد از مواد غذايى بدون شكر استفاده كنيد. از موادى كه شيرين اند و درعين حال مفيد، مانند ميوه هاى خشك، براى زمانى كه احتياج به يك ماده ى شيرين داريد استفاده كنيد.

خوراكى هاى شور

نمك ميتواند آب بدن را كم كرده و به فرآيند بهبود شما آسيب وارد كند. براى جلوگيري از مصرف نمك، از غذاهاى فرآورى شده پرهيز كنيد و در حين استفاده از موادى مانند چيپس و ديگر خوراكى ها حتما به مقدار نمك درج شده بر روى بسته بندى توجه كنيد.براى طعم دادن به غذايتان از مواد مفيد استفاده كنيد مانند سير،  و سبزيجاتى مثل پونه و ريحان.

 تغذیه چه تاثیری در حفظ نتیجه لیپوماتیک دارد؟


ليپوماتيك جايگزين سالم بودن و سالم زيستن نيست. براى حفظ نتيجه ى ليپوماتيك بسيار ضرورى است كه مقدار چربى مصرفى خود را به حداقل رسانده و از رژيم مملو از پروتئين استفاده كنيد.  حتما ورزش كنيد. البته ورزش زمانى كه پزشك اجازه دهد بايد شروع شود.

در فرايند بهبودى، دريافت مواد مغذى به مقدار لازم و حفظ تعادل غذايى بدن بسيار حياتى است. حتما فعال باشيد و از غذاهايى كه احتمال بازگشت چاقى را فراهم مى آورند پرهيز كنيد. بايد خواب كافى داشته باشيد و از همه مهم تر به مقدار كافى آب بنوشيد.

چه نکات دیگری برای پیشگیری از بازگشت چاقی اهمیت دارد؟


براى ريكاورى راحت و سريع تمام دستورات پزشك را رعايت كنيد و به موقع براى معاينات بعدى نزد پزشك برويد. استفاده از گن ليپوماتيك به طور مناسب در مدت زمان مشخص شده از سمت پزشك لازم است. بعد از ليپوماتيك، سلول هاى چربى باقيمانده در زير پوست همراه با شروع دوره  بهبودى، تغيير شكل ميدهند. اين تغيير شكل به سلول ها و چربى ها اجازه ميدهد كه دوباره به بدن متصل شوند. اگر فشرده سازى آنها به درستى انجام نشود پوست به حالتى افتاده و بد شكل در مى آيد. بسيارى از افراد اصلا درك نميكنند كه فشرده سازى چربى ها در ٧ تا ١٠ روز ابتدايى چه ميزان مهم است، و ميتواند باعث شود كه ليپوماتيك نتيجه ى مثبت داشته باشد و يا نتيجه اى منفى، پوستى افتاده و چين خورده داشته باشد.علاوه بر تغيير شكل پوست،معمولا تورم ايجاد ميشود كه براى رفع تورم و كمك پوست ببراى پذيرش فرم جديد، بايد فشار لازم به آن وارد شود.

 

زمانيكه صحبت از مراقبت هاى بعد از ليپوماتيك مى شود، ورزش نيز جايگاه بسيار مهمى دارد، پس يك نوع فعاليت ورزشى كه به آن علاقه داريد را انتخاب كنيد تا آن را بطور مداوم انجام دهيد. اين فعاليت هرگونه ورزشى مي تواند باشد مانند استفاده از وزنه، هوازى،يوگا، يا فعاليت هايى مانند كوهنوردى. هر ازگاهى براى اينكه دلزده و خسته نشويد فعاليت خود را تغيير دهيد. با ٢٠ تا ٣٠ دقيقه ورزش در هر روز مي توانيد سوخت و ساز بدنتان را افزايش دهيد و نتيجه ى بهترى از ليپوماتيك داشته باشيد.

داشتن يك همراه و شريك قابل اعتماد مي تواند در ورزش و رعايت رژيم بسيار به شما كمك كند. از يكى از اعضاى خانواده، دوست و يا همكارى كه علاقه دارد كه سالم و خوش هيكل باشد براى اينكار استفاده كنيد. انجام اين مراحل با وجود يك همراه ميتواند انگيزه ى هر دو نفر را تا حد زيادى افزايش دهد. ميتوانيد  برنامه هاى روزانه يا هفتگى داشته باشيد كه هر دو بتوانيد به اهدافتان برسيد.

اگر نميخواهيد كه با برگشت چاقى بعد از ليپوماتيك روبرو شويد، قبل از انجام عمل، در سبك زندگى تان تغييراتى ايجاد كنيد. داشتن يك رژيم غذايى مناسب به همراه ورزش قبل از عمل، به شما كمك ميكند كه هم سريعتر بهبود يابيد و هم نتيجه ى بهترى از عمل بگيريد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *