تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن: مقایسه ویژگی های دو روش لاغری موضعی

تفاوت-لیپوساکشن-و-لیپوماتیک

اگر از انباشته شدن توده‌های مقاوم چربی در بدن خود ناراحت هستید و رژیم لاغری و ورزش نیز کمکی به بهبود اندام‌تان نکرده است، با دو روش لیپوماتیک و لیپوساکشن می‌توانید اندامی خوش فرم و متناسب پیدا کنید. لیپوماتیک و لیپوساکشن هر دو نوعی عمل جراحی پیکرتراشی هستند که برای لاغری موضعی کاربرد دارند. در این عمل‌ها با از بین بردن چربی‌های موضعی در نقاط مختلف بدن شکل و تناسب اندام بهبود قابل توجهی می‌یابد.

این دو روش علیرغم شباهت های بسیار تفاوت هایی هم دارند. مهم ترین اختلاف این دو روش، نحوه آب کردن چربی هاست. در روش لیپوماتیک با استفاده از ارتعاش و به صورت فیزیکی چربی های اضافه آب می شوند ولی در روش لیپوساکشن با کمک حرارت چربی های زیر پوستی از بین می روند و به خارج بدن مکیده می شوند.

لیپوماتیک چیست؟


لیپوماتیک نوعی عمل پیکرتراشی است که در آن سلول‌های چربی اضافی بدن نابود می‌شود. لیپوماتیک یکی از متداول‌ترین عمل‌های زیبایی است که هم برای بانوان و هم برای آقایان مناسب است. این عمل ایمن و کم تهاجمی به سرعت انجام می‌شود و توده‌های چربی مشخص زیرپوستی را به خوبی از بین می‌برد. لیپوماتیک جایگزینی برای رژیم لاغری و ورزش نیست و نباید به آن به چشم روشی برای کاهش وزن نگاه کرد.

روش انجام لیپوماتیک

روش-انجام-لیپوماتیک

جراح متخصص لییپوماتیک در عمل لیپوماتیک، یک یا چند برش کوچک را در نقاط مشخصی از بدن، نزدیک به ناحیه هدف ایجاد می‌کند، سپس لوله کوچکی به نام کانولا را از راه این برش‌ها وارد بدن می‌کند. چرخش و ارتعاش 360 درجه‌ای کانولا باعث آب شدن چربی‌های اضافی زیر پوستی می‎شود. سپس جراح سلول‌های چربی را از طریق همان کانولا تخلیه می‌کند تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کند.

مزایای لیپوماتیک

مزایای-لیپوماتیک

لیپوماتیک از مزایای زیر برخوردار است:

 • نتایج لیپوماتیک ماندگاری بالایی دارد، چرا که بعید است بدن سلول‌های چربی تخلیه شده را جایگزین کند.
 • لیپوماتیک پوست را صاف‌تر می‌کند و می‌کشد.
 • لاغری موضعی و متناسب شدن ناحیه‌هایی که تحت درمان قرار گرفته است.
 • لاغرتر و محکم‌تر شدن بدن و جلب توجه نکردن چربی‌های ناخوشایند

متقاضی ایده‌آل لیپوماتیک

ازآنجایی که عوارض لیپوماتیک انگشت‌شمار است، این عمل زیبایی برای اکثر افراد مناسب است. بااین حال مهم است که متقاضی درمان وزنی ایده‌آل داشته باشد. افرادی که وزن‌شان نوسان دارد و احتمال کاهش یا افزایش وزن‌شان بالا است، نباید لیپوماتیک انجام دهند. لیپوماتیک عملی موثر برای افرادی است که وزن سالم و ثابت دارند، رژیم غذایی مناسب و متعادلی را رعایت می‌کنند و مرتب ورزش می‌کنند. لیپوماتیک بهترین گزینه برای از بین بردن چربی‌های مقاوم است و کمکی به افرادی که سبک زندگی ناسالم دارند، نمی‌کند.

هزینه لیپوماتیک

هزینه لیپوماتیک  به مقدار چربی تخلیه شده و ناحیه انجام درمان بستگی دارد. متخصص لیپوماتیک هزینه عمل را در جلسه مشاوره اعلام می‌کند.

دلیل انتخاب لیپوساکشن


لیپوساکشن

ورزش منظم و تغذیه سالم نقش مهمی در ظاهر و حس رضایت از خود دارد. اما زمانی که صحبت از کاهش چربی به میان می‌آید، سبک زندگی سالم همواره موثر نخواهد بود. اکثر افراد، صرف نظر از متناسب بودن اندام، همواره از چاقی موضعی یک یا دو ناحیه از بدن و وجود توده‌های چربی مقاوم و سرسخت شکایت دارند. این چاقی موضعی غالباً ژنتیکی و ارثی و ناشی از عواملی خارج از کنترل انسان است، بنابراین بدیهی است که رژیم لاغری و ورزش تاثیری بر این چربی‌های مقاوم نخواهد داشت.

البته این مشکل بدون راه‌حل نیست. جراح زیبایی با انجام عمل لیپوساکشن، چربی‌های مقاوم را از ناحیه‌های معین تخلیه می‌کند تا اندام دلخواه به دست بیاید.

آیا لیپوساکشن کاربرد درمانی نیز دارد؟

لیپوساکشن برای اکثر افراد عملی زیبایی است، البته راهکار درمان عارضه‌های زیر نیز به شمار می‌آید:

 • درمان لیپوما: لیپوما تومور خوش‌خیمی حاوی چربی است.
 • از بین بردن چربی اضافی در مردان مبتلا به ژنیکوماستی یا بزرگ شدن بافت چربی سینه
 • درمان بعضی علائم لیپوداستروفی: این بیماری منجر به متابولیسم غیرعادی چربی می‌شود.

مزایای لیپوساکشن

حتی اگر وزن ایده‌آل یا نزدیک به ایده‌آل داشته باشید، باز هم ممکن است ناحیه‌هایی از بدن‌تان نیاز به لاغر شدن داشته باشد و بخواهید این چربی‌های اضافی را از بین ببرید. احتمالاً ورزش و رژیم لاغری را نیز برای از بین کردن این چربی‌های مقاوم امتحان کرده‌اید، اما نتیجه نگرفته‌اید و کاملاً احساس درماندگی می‌کنید.

اکثر افراد لیپوساکشن را به عنوان عملی برای لاغر کردن ران، پهلو و باسن می‌شناسند، اما واقعیت این است که این عمل را بر روی بسیاری از بخش‌های بدن می‌توان انجام داد:

 • مچ و ساق پا: خوش تراش کردن این ناحیه‌ها
 • بخش داخلی زانوها: شکل و فرم زانو پس از تخلیه توده‌های کوچک چربی بهبود می‌یابد.
 • ران و پهلو: یکدست و خوش فرم کردن این ناحیه‌ها و زیباتر شدن نیمرخ بدن
 • باسن: چربی اضافی تخلیه می‌شود تا شکل و اندازه باسن بهتر شود یا این که چربی تخلیه شده در عمل لیفت برزیلی باسن به کار برده می‌شود.
 • کمر و شکم: کمر باریک می‌شود و شکم برجسته صاف و تخت می‌شود.
 • سینه: چربی سینه‌ها تخلیه می‌شود تا سینه کوچکتر شود. همچنین چربی تخلیه شده به روش لیپوساکشن را می‌توان در سینه تزریق کرد تا سینه بدون نیاز به پروتز بزرگ و برجسته شود.
 • قفسه سینه و پشت بدن: از بین بردن توده‌های چربی برجسته پشت بدن با تخلیه کردن چربی زیربغل
 • گردن، چانه یا غبغب و گونه‌ها: خوش فرم و متناسب کردن گردن، کوچک کردن غبغب و از بین بردن ظاهر پف‌آلود گونه‌ها

تخلیه چربی اضافی در بسیاری از موارد اندام را متناسب می‌کند و به این ترتیب فرد خوش لباس‌تر و برازنده‌تر می‌شود. تاثیر انجام لیپوماتیک و لیپوساکشن بر باسن، ران، کمر و پهلو و خوش پوش شدن پس از بهبود تناسب اندام بسیار چشمگیر است.

چون سلول‌های چربی از بدن خارج می‌شود، این سلول‌ها دوباره در این محل رشد نخواهد کرد. البته تمام سلول‌های چربی یک ناحیه را نمی‌توان تخلیه کرد و فقط امکان از بین بردن  بخشی از آنها وجود دارد. بنابراین انجام دادن لیپوساکشن از اضافه وزن در آینده جلوگیری نمی‌کند و باید ورزش کرد و تغذیه مناسب داشت تا نتیجه عمل حفظ شود.

مشاوره لیپوساکشن

متخصص در جلسه مشاوره از بیمار می‌خواهد که نتایج دلخواه خود را شرح دهد تا بررسی کند که آیا لیپوساکشن روش مناسبی برای رسیدن به اهداف بیمار محسوب می‌شود یا خیر. همچنین جراح مراحل عمل لیپوساکشن و آمادگی قبل از عمل را به بیمار توضیح می‌دهد.

متقاضی ایده‌آل لیپوساکشن

هدف از انجام لیپوساکشن این است که توده‌های کوچک چربی موضعی تخلیه شود تا اندام متناسب‌تر شود؛ بااین توصیف لیپوساکشن را نمی‌توان روشی برای کاهش وزن کلی بدن به شمار آورد. عمل لیپوساکشن برای افرادی مناسب است که وزن ایده‌آل یا نزدیک به ایده‌آل دارند و از چاقی موضعی بخش‌هایی از بدن ناراحت‌اند که واکنشی به رژیم لاغری و ورزش نشان نمی‌دهد. تونوس عضلانی مناسب و سفت و محکم بودن پوست دستیابی به بهترین نتیجه را تضمین می‌کند. همچنین بیمار باید پس از عمل، خود را متعهد به سبک زندگی سالم بداند.

روش انجام لیپوساکشن

روش-انجام-لیپوساکشن

روش‌های مختلفی برای انجام لیپوساکشن وجود دارد که متداول‌ترین آنها لیپوساکشن تامسنت است. پزشک داروی بی‌حسی را در بدن تزریق می‌کند، سپس چربی اضافی را با لوله توخالی و باریکی به نام کانولا تخلیه می‌کند. محلول بی‌حسی ناحیه درمان را بی‌حس می‌کندف خونریزی را کاهش می‌دهد و خارج کردن چربی را آسان‌تر می‌کند. لیپوساکشن را می‌توان تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام داد.

پرسش و پاسخ


برخی از پرسش های متداول درباره تفاوت های روش لیپوماتیک با لیپوساکشن عبارت اند از:

لیپوماتیک به هیچ آمادگی بلندمدت خاصی نیاز ندارد، فقط کافی است که ورزش کنید و مراقب تغذیه خود باشید تا وزن‌تان ثابت بماند. جراح متخصص توصیه‌های مربوط به آمادگی قبل از عمل را در جلسه مشاوره ارائه می‌دهد.

لیپوماتیک یک تا چند ساعت زمان می‌برد، مدت زمان عمل به ناحیه تحت درمان و ضرورت برداشتن پوست اضافی بستگی دارد. پزشک زمان عمل را در جلسه مشاوره برآورد می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد تا برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید.

اگر فقط مقدار کمی از چربی تخلیه شده باشد، پس از عمل احساس عادی خواهید داشت و فقط ناحیه درمان قدری دردناک خواهد بود. اما اگر مقدار چربی زیادی تخلیه شده باشد، یک تا دو روز احساس سرگیجه خواهید داشت. پزشک پس از تهیه طرح درمان، عوارض احتمالی و مراقبت‌های پس از درمان را توضیح می‌دهد.

لیپوساکشن انتخابی ایده‌آل برای یک درمان ترکیبی است و بسیاری از بیمارانی که عمل‌هایی مانند لیفت سینه، جراحی لاغری شکم و عمل لاغری پس از زایمان را انتخاب می‌کنند، ترجیح می‌دهند که لیپوساکشن را نیز همزمان انجام دهند.

به علاوه چربی تخلیه شده به روش لیپوساکشن را می‌توان در نقاط دیگری از بدن، مانند باسن یا سینه تزریق کرد.

هم عمل لیپوساکشن و هم جراحی لاغری شکم کمر را خوش تراش می‌کند و تناسب اندام کلی را بهبود می‌دهد؛ اما دلیل انجام این دو عمل با هم تفاوت دارد.

جراحی لاغری شکم به منظور برداشتن پوست اضافی اطراف شکم و محکم کردن و کشیدن عضلات شکم انجام می‌شود و برای افرادی ایده‌آل است که باردار بوده‌اند یا وزن زیادی کم کرده‌اند.

اما در عمل لیپوساکشن فقط چربی از بدن خارج می‌شود و بهترین نتیجه را برای افرادی به دست می‌دهد که مقدار کمی چربی اضافی دارند، از تون عضلانی مناسبی برخوردار هستند و پوست اضافی ندارند.

آمادگی قبل از لیپوساکشن به سبک زندگی وعادت‌های فعلی شما بستگی دارد. اگر سیگاری هستید، باید سیگار را از حداقل 4 هفته قبل از عمل ترک کنید. ترک سیگار برای به حداقل رساندن خطر بروز عوارض در دوران نقاهت مهم است. مصرف بعضی داروها، مانند رقیق کننده‌های خون نیز خطرناک است. بنابراین بیمار موظف است که کلیه داروهای مصرفی خود را قبل از عمل به پزشک اطلاع دهد.

لیپوساکشن یک ناحیه از بدن معمولاً یک ساعت طول می‌کشد، بنابراین زمان کلی عمل به تعداد ناحیه‌های درمان بستگی دارد. اگر لیپوساکشن همراه با عمل‌های دیگر انجام شود، کل عمل جراحی چندین ساعت زمان می‌برد.

بسیاری از بیماران همان روز عمل مرخص می‌شوند. اگر لیپوساکشن بر روی چند ناحیه از بدن انجام شده باشد یا لیپوساکشن در کنار عمل‌هایی مانند جراحی لاغری شکم یا جراحی لاغری پس از زایمان انجام شده باشد، بیمار یک شب در بیمارستان بستری و روز بعد مرخص می‌شود.

اکثر بیماران به سرعت بهبود می‌یابند و می‌توانند ظرف چند روز در محل کار حاضر شوند. بیمار باید برای بررسی نتیجه و پیشرفت درمان، یک هفته پس از عمل به پزشک معالج مراجعه کند.

اکثر بیماران می‌توانند کلیه فعالیت‌های معمول خود را ظرف چند هفته ازسر بگیرند. البته زمان اعلام شده زمان متوسط است و اگر عمل بر روی چند ناحیه انجام شده یا گسترده‌تر باشد، دوران نقاهت طولانی‌تر خواهد بود.

اکثر بیماران با عوارض معینی پس از لیپوساکشن روبرو می‌شوند. عوارض معمول لیپوساکشن عبارت است از: ورم، کبودی و احساس درد در ناحیه‌های تخلیه چربی. همچنین احتمال بی‌حسی موضعی نیز وجود دارد. برخی بیماران نیز از احساس تحریک در ناحیه ورود کانولا شکایت دارند و در موارد نادر جای زخم کوچکی در محل عمل باقی می‌ماند.

ممکن است پوست اطراف ناحیه درمان موقتاً شل‌تر شود، اما اگر بیمار تون پوستی مناسبی داشته باشد، پوست ظرف چند ماه دوباره سفت و کشیده خواهد شد.

از عوارض جانبی نادر لیپوساکشن می‌توان به تغییر رنگ پوست در ناحیه درمان و آسیب دیدن عصب‌ها یا بافت‌های دیگر ناحیه درمان اشاره کرد.

نتایج اولیه لیپوساکشن مدت کوتاهی پس از عمل مشخص می‌شود. هرچند کبودی و ورم تا چند هفته دوام دارد، اما معمولاً می‌توان نتیجه را کمتر از یک هفته مشاهده کرد و بهبود تناسب اندام در این زمان کاملاً محسوس است. نتیجه نهایی پس از فروکش کردن تمام ورم و کشیده شدن پوست آشکار می‌شود؛ البته برای دیدن نتیجه نهایی باید چند ماه صبر کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *