مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک برای تسریع بهبودی و رسیدن به نتیجه

مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک برای تسریع بهبودی و رسیدن به نتیجه

لیپوماتیک یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی زیبایی در سراسر دنیا است. از طریق لیپوماتیک می‌توان چربی‌های اضافی بدن را که نسبت به ورزش و رژیم‌غذایی مقاوم هستند از بدن خارج نمود. لیپوماتیک موجب تغییر شکل و رفع مشکل کانتورینگ نواحی مختلف بدن می‌شود. با وجود این‌که این روش معمولا به صورت جراحی سرپایی انجام می شود، اما دوره بهبود آن ممکن است مستلزم زمان باشد.  توصیه می‌کنیم جهت تسریع روند بهبودی نکات قبل و بعد از عمل لیپوماتیک را رعایت نمایید. متخصصین لیپوماتیک بر این باورند که “اگر شما به دنبال راهی سریع، کم‌هزینه، بدون درد و بدون نیاز به استراحت بعد از عمل برای حذف چربی‌های زائد سمج خود هستید، لیپوماتیک همان روش مناسب شماست. بعد از عمل لیپوماتیک شما احساس اعتماد به نفس و جذابیت بیشتری خواهید داشت، لباس‌هایتان بیشتر به شما می‌آید و به طور کلی ظاهر شما خیلی بهتر می‌شود.” (مرجع: راهنمای کامل لیپوماتیک )

مراقبت‌های لازم قبل از انجام لیپوماتیک


متخصصین لیپوماتیک برای کم کردن احتمال خطر و بالا بردن میزان موفقیت لیپوماتیک به بیماران توصیه می‌کنند قبل از انجام لیپوماتیک فعالیت‌های خاصی را انجام دهند و از انجام برخی کارها پرهیز کنند. برای مثال:

2 هفته قبل از جراحی جهت اطمینان از وضعیت سلامتتان از پزشک خود بخواهید سوابق پزشکی را آماده و معاینه فیزیکی را انجام دهد.

2 هفته قبل از عمل لیپوماتیک باید از خوردن داروهای غیرتجویزی یا بدون نسخه خودداری نمود. به‌عبارت دیگر، باید از مصرف تمام انواع داروها ازجمله داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن ، موادمخدر قانونی و غیرقانونی (نظیر کوکائین، کراک، حشیش، ماریجوانا، مخدرها، هروئین، ال اس دی، پی اس پی، اسپید و آمفتامین‌ها) ، داروهای طبیعی یا گیاهی، داروهای هموپاتی، ویتامین‌ها  و مکمل‌های اضافی که پزشک تجویز نکرده اجتناب نمود.

این داروها موجب بروز مشکلاتی در بیهوشی و جراحی می‌گردند. عوارض ناشی از این داروها برخی مواقع منجربه مرگ و یا از بین رفتن نتایج جراحی می‌شود. بنابراین مصرف هر یک از این داروها ممکن است جراحی را به تعویق بیندازد. اگر درخصوص مصرف این داروها کاملا مطمئن نیستید بهتر است با پزشک درمیان بگذارید. مصرف روزانه 1 عدد مولتی‌ویتامین تنها موردی است که توصیه می‌شود 2 هفته قبل از جراحی انجام شود. برای تسکین درد می‌توان فقط از داروی استامینوفن (تیلنول) استفاده کرد. بیشتر داروهای تجویز شده باید طبق دستور قبل و بعد از عمل لیپوماتیک مصرف شوند.

2 هفته قبل و بعد از جراحی به هیچ عنوان نباید از محصولات حاوی تنباکو یا نیکوتین (تنباکوی استنشاقی و جویدنی، آدامس نیکورت، نیکوتین استنشاقی و برچسب‌های نیکوتین‌دار موسوم به نیکودرم) استفاده نمود چراکه این موارد منجربه از اختلالات پوستی، مرگ پوست، کندی روند بهبود زخم، تخریب نتیجه حاصل از عمل لیپوماتیک و درنهایت تشکیل اسکارهای همیشگی در بیمار می‌شوند. سیگار کشیدن باعث می‌شود بعد از جراحی خطر سرفه‌ افزایش یافته و منجربه خونریزی ناخواسته شود.

توصیه می‌شود تا 6 هفته قبل از عمل لیپوماتیک هیچ یک از درمان‌ رگ‌های قسمت تحتانی پاها و همچنین ران پاها (ازجمله تزریق اسکلروتراپی، تزریقات رگ، فتوکوآگولاسیون لیزی، جراحی وریدی یا خارج کردن رگ‌های واریسی) انجام نشوند چراکه این درمان‌ها ممکن است منجربه لخته شدن خون در پاها شده و بیمار را به مخاطره افکنند.

شب قبل از عمل (12 ساعت قبل از جراحی) باید از خوردن و آشامیدن آب، چای و قهوه خودداری کرد. جویدن آدامس ممنوع است. صبح و قبل از جراحی می‌توان دندان‌ها را مسواک کرد امام هنگام شستن دهان باید مراقب بود تا به هیچ عنوان آب بلعیده نشود. عدم رعایت چنین نکات مهمی می‌تواند موجب مرگ ناشی از پنومونی آسپیراسیون یا مشکلات ریوی شود. بنابراین عدم رعایت مراقبت‌های قبل از لیپوماتیک می‌تواند موجب لغو شدن جراحی شود. درصورت مصرف هر نوع داروی تجویزی بهتر است با پزشک درمیان بگذارید تا ترتیبات لازم مصرف دارو در روز جراحی صورت بگیرد.

بهتر است بعد از عمل، یک فرد بزرگسال (بالاتر از 18 سال) شما را تا خانه همراهی کند و به‌مدت 24 ساعت از شما مراقبت نماید. کسی را انتخاب کنید که از تصمیم شما برای جراحی لیپوماتیک حمایت نماید. کسی که نتواند شما را درک کند طبیعتا به سختی از شما مراقبت خواهد کرد.

روز قبل از جراحی باید استراحت کرد. نوشیدن آب کافی کمک می‌کند تا روز جراحی بدن آب کافی داشته باشد.

شب قبل از جراحی باید تمام زیورآلات و جواهرات را در آورد و تا بعد از جراحی به سراغ آن‌ها نرفت. وجود هرنوع جواهرات در طول جراحی می‌تواند منجربه سوختگی و آسیب پوست ‌شود. قبل از خواب بهتر است حمام کرد و کل بدن ازجمله موها و صورت را با صابون شست. تمام آرایش‌های صورت به‌ویژه ریمل باید پاک شوند. بعد از استحمام باید از استعمال هر موردی حتی کرم مرطوب‌کننده، دئودورانت، ضدتعریق یا حتی کرم‌های آرایشی روی پوست خودداری نمود. در نیمه شب باید از خوردن وآشامیدن اجتناب کرد.

صبح روز جراحی بهتر است دوباره دوش بگیرید و تمام بدن، صورت و موها را با آب و صابون بشویید. بعد از استحمام از استعمال کرم مرطوب ‌کننده، دئودورانت، ضدتعریق‌ها و هر گونه لوازم آرایش اجتناب کنید چراکه تمام موارد ذکر شده می‌توانند در نشانه‌گذاری‌های جراحی، پاکسازی پوست و کنترل بیهوشی مداخله ایجاد نمایند. صبح و قبل از عمل لیپوماتیک باید از خوردن یا نوشیدن آب، چای و قهوه خودداری کنید. همانطور که قبلا خاطر نشان کردیم قبل از لیپوماتیک می‌توانید دندان‌ها را مسواک کنید اما مراقب باشید آب را نبلعید.

قبل از جراحی آدامس نخورید. اگر دیابت دارید با پزشک در میان بگذارید تا ترتیبات لازم جهت مصرف دارو صورت گیرد. لنزها را از چشم خارج کنید. روز جراحی هیچ گونه جواهرات و زیورالاتی را به همراه نداشته باشید. لباس گشاد تن کنید. لباس‌هایی را نپوشید که مجبور باشید با کشیدن از سر از تن خارج کنید. پیراهن یا لباس‌هایی که از جلو دکمه یا زیپ دارند تن کنید. شلوارک بپوشید و از روی آن شلوارهای راحتی، نرم و گشاد تن کنید.

هر بیماری معمولا نگران شب بعد از جراحی است. انجام مقدمات لازم معمولا موجب می‌شود این شب به راحتی سپری شود. در ابتدا  دستورالعمل‌های بعد از جراحی را 2 بار مطالعه نمایید. هر گونه سوالی به ذهنتان خطور کرد حتما قبل از عمل لیپوماتیک بپرسید. بعد از جراحی یک همراه بزرگسال باید شما تا خانه همراهی کند. پزشک توصیه می‌کند مسیر رفت به خانه بیشتر از 1 ساعت نباشد. یک مراقب باید به مدت 24 ساعت بعد از عمل از شما مراقبت نموده و در شرایط اضطراری به شما کمک نماید. اگر در منزل کودک دارید فرد همراه می‌تواند از کودکان شما مراقبت کند.

هنگام جراحی نباید باردار باشید . اگر دوره قاعدگی یا خونریزی به تاخیر افتاده باشد باید حتما با پزشک درمیان گذاشت چراکه داروهایی که پزشک برای جراحی استفاده خواهد کرد می‌تواند در حاملگی مداخله ایجاد کرده و حتی منجربه نقایص مادرزادی شود.

درصورت ابتلا به بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی، آنفولانزا، گلودرد، عفونت، اسهال، حالت تهوع، استفراق، تب یا لرز در اسرع وقت با پزشک درمیان بگذارید. در چنین شرایطی پزشک با توجه به علائم شما تشخیص خواهد داد که آیا جراحی باید به تاخیر بیفتد یا خیر. عمل جراحی در چنین مواقعی معمولا با افزایش خطر عوارض جانبی همراه خواهد بود.

اقدامات و مراقبت‌های بعد از انجام لیپوماتیک


بعد از لیپوماتیک رعایت برخی نکات برای رسیدن به نتیجه مطلوب ضروری است.

داشتن اهداف واقع‌بینانه از بهبود

اهدافی که برای دوره بهبود درسر دارید به کنترل درد، تضمین التیام زخم و کنترل تورم کمک شایانی خواهد کرد. درحقیقت ممکن است بهبود کامل تورم چندین ماه به طول انجامد. بهبود مستلزم صبوری و داشتن انتظارات معقول از زمان مشاهده تغییر شکل در بدن است. بلافاصله بعد از جراحی لیپوماتیک با دیدن ظاهر خود هرگز دلسرد و ناامید نشوید. از همان ابتدا با پزشک در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین استراتژی‌های دستیابی به اهداف بهبود و انتظارات خود را کسب کنید.

مصرف داروهای مسکن

مصرف داروهای مسکن

به مدت چند روز بعد از لیپوماتیک بیمار مجاز است تعدادی داروی مسکن مصرف نماید. داروهای مسکن در کنترل درد، احساس آرامش، بهبود و افزایش فعالیت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. اکثر افراد برای کنترل درد از استامینوفن (تیلنول) مصرف میکنند. پزشک بسته به نوع  و میزان لیپوساکشن ممکن است داروهای مسکن قوی‌تر را تجویز نماید. اگر داروی مسکن ‌تاثیری نداشت این حالت می‌تواند نشانه علائم هشدار بوده و نیاز به توجه داشته باشد. درصورت مواجه شدن با هر مشکلی از تماس با پزشک دریغ نکنید. با این کار از بروز هرگونه عوارض جانبی خطرناک پیشگیری خواهید کرد. قبل از مصرف مسکن‌های دیگر از قبیل ایبوپروفن (ادویل و مورتین) یا ناپروکسن (الیو) با پزشک مشاوره نمایید.

پوشیدن گن و بانداژ

پوشیدن گن و بانداژ

ممکن است بعد از لیپوماتیک دچار تورم شوید. بنابراین پوشیدن گن‌های فشرده‌سازی یا بانداژهای الاستیکی به کاهش تورم و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک کمک خواهد کرد. از طرفی گن‌ها به‌دلیل فشردن ملایم تا حدودی موجب تسکین درد خواهند شد. برخی افراد مجبورند چندین هفته بعد از جراحی، گن لیپوماتیک بپوشند. پزشک دستورالعمل‌های لازم درخصوص گن پوشیدن بعد از لیپوماتیک را در اختیار بیمار قرار خواهد داد. به خاطر داشته باشید که حتی با پوشیدن گن نیز ممکن است بعد از عمل لیپوماتیک دچار تورم شوید. بهبود کامل تورم ممکن است چندین ماه طول بکشد.

بازگشت تدریجی به فعالیت‌های عادی

بازگشت تدریجی به فعالیت‌های عادی

بازگشت به فعالیت‌های عادی ممکن است چندین روز و حتی  چندین هفته طول بکشد. پزشکان برای کمک به شروع روند بهبود پیاده‌روی بعد از جراحی لیپوماتیک را به بیماران توصیه می‌کنند. بسیاری از افراد معمولا ظرف چند روز به کار و بعد از 1 یا 2 هفته به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه می‌دهند. از دستورالعمل‌های پزشک پیروی کنید چراکه بازگشت خیلی سریع به فعالیت‌های معمولی ممکن است مشکل‌ساز شود. بنابراین از پزشک خود سوال کنید که چه موقع می‌توانید به فعالیت‌های عادی، رانندگی، کار، رابطه جنسی، ورزش و سایر امور بازگردید.

مراقبت از جراحات

بهبود زخم‌ها و جراحات ناشی از برش‌های جراحی اغلب 2 هفته بعد از جراحی طول می‌کشد. ممکن است به مدت چند روز در نواحی زخم‌ها شاهد ترشح مایعات باشید. پزشک برای پیشگیری از عفونت ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند. برای بهبود و التیام زخم‌ها طبق دستورالعمل عمل نموده و زخم‌ها را مرتب شستشو و خشک کنید. از وان حمام، استخر و خیساندن زخم‌ها تا زمانی که پزشک اجازه نداده خودداری کنید. تخلیه زخم‌ها باید توسط پزشک صورت گیرد. درصورت قرمز شدن، تورم، گرم‌شدن، ترشح خیلی زیاد مایع، خونریزی یا بازشدن زخم‌ها حتما در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید.

مراقب عوارض جانبی باشید

مراقب عوارض جانبی باشید

آگاهی از برخی عوارض احتمالی بعد از لیپوماتیک از اهمیت فراوانی برخوردار است بنابراین بهتر است از پزشک خود بخواهید اطلاعات لازم در این مورد را در اختیار شما قرار دهد. درصورت مواجه شدن با تب، تشدید درد و تورم خیلی زیادتر از معمول با پزشک درمان بگذارید چراکه این موارد می‌توانند علائم عوارض جانبی باشند. از سایر علائم هشداردهنده می‌توان به تنگی نفس، درد در ناحیه قفسه‌سینه، پادرد، قرمزی و تورم اشاره کرد. درصورت داشتن هر یک از علائم فوق با پزشک درمیان گذاشته یا به بخش مراقبت‌های پزشکی مراجعه نمایید.

با آشکارشدن ظاهر خود خونسردی را حفظ کنید

منظور از بهبود ایده‌ال در لیپوماتیک این است که بیمار بعد از دوره بهبود با رضایت از ظاهر خود بتواند به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهد. داشتن انتظارات معقول از ظاهر نقش خیلی مهمی را در دوره بهبود دارد. از طرفی حفظ وزن سالم نقش عمده‌ای در ماندگاری طولانی مدت نتایج جراحی خواهد داشت. مشاهده و درک تاثیرات کامل عمل لیپوماتیک شاید ماه‌ها به طول انجامد. ممکن است شاهد اسکار و تغییراتی در بافت پوست شوید. پزشک پیشرفت بیمار را در طول بهبود تحت کنترل خواهد داشت. توصیه‌های پزشک را رعایت کرده و درصورت مواجه شدن با هرگونه مشکل و نگرانی به پزشک مراجعه نمایید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *