مقایسه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی: تخلیه چربی و پوست اضافه شکم

مقایسه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی تخلیه چربی و پوست اضافه شکم

لیپوماتیک نوعی جراحی برای تغییر شکل بدن است که چربی را از شکم، کفل، ران، باسن و دیگر قسمتهای بدن حذف می‌کند تا ظاهر صاف و زیباتری ایجاد کند. این درمان همچنین می‌تواند برای درمان چندین قسمت بدن به طور ترکیبی در یک زمان انجام شود. ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک متفاوت است. ابدومینوپلاستی که با عنوان تامی تاک هم شناخته شده است، یک عمل جراحی زیبایی است که برای سفت شدن عضلات شکم و کاهش چربی اضافی و پوست قسمت میانی شکم ​​به کار می‌رود. هدف جراحی این است که شکم صاف‌تر و نرمتر شود و ظاهر کلی آن بهبود پیدا کند. اما لیپوماتیک تنها چربی اضافی زیر پوستی را حذف می‌کند، اما پوست اضافی باقی می‌ماند.

لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی برای چه کسی مناسب است؟


بهترين بيمار براي ليپوماتيک کسی است که پوست اضافی کمی دارد اما چربي زير پوستی اضافی دارد و بهترين بيمار براي آبدومينوپلاستي، شرایط برعکسی دارد: کسی که پوست اضافی زیادی اطراف شكم دارد، اما چربي اضافی زیر پوست خیلی کمی دارد.

لیپوماتیک چیست؟


لیپوماتیک چیست؟

واقعیت این است که سلولهای چربی بعضی افراد به رغم رژیم غذایی و ورزش، کاهش پیدا نمی‌کند. در بعضی موارد شما باید به خاطر وراثت خود قدردان باشید.

لیپوماتیک با حذف برآمدگی‌های کوچک زیر پوست,شکل ظاهری بدن شما را بهبود می‌بخشد. نواحی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: کفل، شکم، ران و باسن و چهره. لیپوماتیک سلولیت را حذف نمی‌کند، فقط چربی.

چه فردی برای لیپوماتیک مناسب است؟

یک کاندید خوب برای لیپوماتیک باید انتظارات واقع بینانه از نتایج این جراحی و همچنین این ویژگی‌های اساسی را داشته باشد:

 • وزن متوسط ​​یا کمی بالاتر از حد متوسط
 • پوست محکم و انعطاف پذیر
 • دارای سلامت عمومی خوب
 • کیسه‌های چربی که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ خوبی نمی‌دهند

بیماران با کیفیت پوست ضعیف (سلولیت) کاندید خوبی برای لیپوماتیک نیستند زیرا ممکن است به علت اصلاح کم یا بیش از حد رسوبات چربی موضعی، ناهنجاری‌های پوستی ایجاد شود. در مورد لیپوماتیک ، سن عمدتا مسئله مهمی نیست؛ با این حال، بیماران مسن‌تر اغلب پوست‌شان خاصیت ارتجاعی کمتری دارد و بنابراین ممکن است نتایج آنها مشابه بیماران جوانتر با پوست سفت‌تر نباشد.

قبل از اقدام برای لیپوماتیک چه چیزهایی باید بدانید؟

قبل از اقدام برای لیپوماتیک چه چیزهایی باید بدانید؟

اولین قدم قبل از انجام لیپوماتیک باید با جراح خود مشورت کنید. در طول مشاوره، جراح شما در مورد بهترین گزینه‌ها برای شما، نوع پوست شما، اثربخشی و ایمنی جراحی، هزینه مالی احتمالی و اینکه چه انتظاری می‌توانید از آن داشته باشید، بحث خواهد کرد. تردید نکنید هر سوالی دارید از جراح خود بپرسید. حالا زمان خجالت کشیدن نیست.

هنگامی که تصمیم گرفتید لیپوماتیک را انجام دهید، جراح شما هر دستورالعملی را که لازم است انجام دهید، به شما می‌گوید. این دستور العمل ممکن است شامل محدودیت‌های رژیم غذایی یا مصرف و اجتناب از ویتامین‌های خاصی شود. باید هر گونه آلرژی و یا دارویی که مصرف می‌کنید را به جراح خود بگویید, مثل داروهای بدون نسخه و تجویز شده و همچنین مکمل‌های گیاهی که مصرف می‌کنید.

چگونه لیپوماتیک انجام می‌شود؟

چگونه لیپوماتیک انجام می‌شود؟

جراحی لیپوماتیک می‌تواند به صورت عمل سرپایی درمطب دکتر انجام شود. قبل از شروع عمل، بیهوشی موضعی به شما تزریق خواهد شد. هنگامی که بیهوشی اثر می‌کند، جراحی لیپوماتیک با استفاده از یک دستگاه مکش که به وسیله کوچکی از فولاد ضد زنگ به نام کانولا(لوله باریکی که وارد بدن می‌شود) متصل است ,انجام می‌شود. از طریق برش‌های کوچک، کانولا در قسمت چربی که بین پوست وعضله است قرار می‌گیرد و با چرخش 360 درجه، چربی‌های اضافی را آب می‌کند و سپس آنها را بیرون می‌کشد. این کار باعث می‌شود ظاهر بدن صاف وبهتر شود. مدت زمان عمل جراحی بستگی به میزان چربی دارد که باید کشیده شود.

بهبودی پس از لیپوماتیک چقدر طول می‌کشد ؟

به دلیل اینکه لیپوماتیک یک جراحی سرپایی است، بهبودی معمولا سریع است. اکثر مردم می‌توانند در عرض چند روز به کار خود ادامه دهند و فعالیتهای عادی و روزمره خود را پس از دو هفته ادامه دهند. حداقل تا چند هفته باید انتظار کبودی، تورم و درد را داشته باشید. با این حال، نتیجه هر فرد بر اساس عواملی مانند حجم سلول‌های چربی و ناحیه مورد نظر متفاوت خواهد بود. پزشک شما درباره نتایجی که می‌توانید انتظار داشته باشید و چگونگی حفظ این زیبایی جدید با ما صحبت خواهد کرد.

آیا نتایج لیپوماتیک دائمی است؟

آیا نتایج لیپوماتیک دائمی است؟

سلولهای چربی به صورت دائمی درآورده می‌شوند، بنابراین اگر بعد از جراحی وزنتان اضافه شود، معمولا در ناحیه‌ای که درمان شده است نخواهد بود. با این حال، باید توجه داشته باشید که لیپوماتیک از اضافه شدن وزن شما جلوگیری نخواهد کرد. برای حفظ شکل جدید و وزن جدید بعد از لیپوماتیک، باید رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزش خود را دنبال کنید.

خطرات لیپوماتیک چیست؟

تمام عمل‌های جراحی ریسک دارند. با این حال، لیپوماتیک سابقه ایمنی خوبی دارد و خطرات مربوط به این جراحی زمانی که توسط یک جراح متخصص و ماهر انجام شود، به حداقل می‌رسد.

اگر چه خیلی نادر است، اما ریسک آن شامل عفونت و تغییر رنگ پوست می‌شود. اگر چه در مورد تمام جراحی‌ها، احساس کلی فرد مهم است. ریسک مسائل پزشکی را می‌توان با اجتناب از عمل‌های بسیار طولانی و یا حذف بیش از حد چربی به حداقل رساند.

ابدومینوپلاستی


ابدومینوپلاستی

در جراحی ابدومینوپلاستی پوست شکم اصلاح می‌شود تا ظاهر زیباتری ایجاد شود. این روش با برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت کردن ماهیچه‌های دیواره شکم ، شکم شما را صاف می‌کند. که با در نظر گرفتن موارد زیر به دست می‌آید:

 • از بین بردن چربی اضافی پوست و چربی زیر جلدی شکم
 • محکم کردن عضلات شکم (که معمولا ناشی از حاملگی است)
 • جوان‌سازی ناحیه تناسلی (قسمتی که مو ناحیه تناسلی را می‌پوشاند)
 • باریک کردن کمر
 • صاف کردن و متعادل سازی کناره‌های بالا تنه
 • از بین بردن پوست اضافی و چربی بیش از حد در کناره‌ها و پشت (فقط در جراحی‌های محیطی وگسترده )

بهترین فرد برای جراحی تامی تاک (ابدومینوپلاستی)چه کسی است؟

تامی تاک (ابدومینوپلاستی) برای مردان و زنانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارهستند,مناسب است.

این مورد نباید با لیپوماتیک (جراحی زیبایی که برای دفع چربی‌ها استفاده می‌شود) اشتباه گرفته شود، هر چند جراح شما ممکن است انجام لیپوماتیک را به عنوان بخشی از تامی تاک در نظر بگیرد.

زنانی که با حاملگی‌های متعدد پوست و عضلات‌شان کشیده می‌شود ممکن است این جراحی را برای سفت کردن ماهیچه‌ها و کاهش پوست اضافی انتخاب کنند. هم چنین تامی تاک روشی برای مردان یا زنانی است که در یک مرحله از زندگی خود چاق بوده‌اند و هنوز چربی اضافی یا پوست شل در ناحیه شکمی دارند.

چه کسی نباید ابدومینوپلاستی را انجام دهد؟

اگر شما زن هستید وهنوز می‌خواهید بچه دار شوید ، بهتر است تا زمانیکه فرزندانتان به دنیا بیاد آن را کمی به تعویق بیندازید. به این دلیل که: در طول جراحی، عضلات عمودی شما محکم تر می‌شوند. حاملگی‌ در آینده باعث جدا شدن این عضلات از یکدیگر می‌شود.

آیا هنوز می‌خواهید وزن کم کنید؟ اگر این طور است، فعلا تامی تاک را انجام ندهید.

باید بدانید که جای زخم‌های تامی تاک باعث به صورت دائمی و مشخص باقی می‌ماند. اگر شما چنین چیزی را نمی‌خواهید، ممکن است بخواهید در مورد جراحی تجدید نظر کنید. وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک در مورد تمام این گزینه‌ها با شما صحبت می‌کند.

چگونه ابدومینوپلاستی انجام می‌شود

با توجه به نتایج دلخواه شما، این عمل جراحی می‌تواند از یک تا پنج ساعت طول بکشد. شرایط خاص شما نیز تعیین خواهد کرد که آیا جراحی شما سرپایی انجام گیرد یا اینکه بستری شوید. شما به طور کامل بیهوش می‌شوید گویی که در طول جراحی شما به خواب رفته‌اید. مهم است که شخص همراه شما باشد تا بتواند شما را به خانه ببرد. اگر تنها زندگی می‌کنید، باید فردی باشد که حداقل در اولین شب بعد از جراحی با شما بماند. دو گزینه برای تامی تاک وجود دارد. شما و جراحتان درباره نتایج دلخواه شما از جراحی گفتگو می‌کنید و در طی مشاوره او روش مناسب را تعیین می‌کند.

در این جراحی شکم را از استخوان لگن خاصره تا استخوان لگن خاصره باز می‌کنند، این روش برای کسانی است که نیاز به اصلاح بیشتری دارند. این برش باید در قسمت پایین شکم حدود خط رویش موهای آلت تناسلی انجام شود. جراح شما پس از آن پوست ,بافت ,ماهیچه را تغییر شکل می‌دهد و بر اساس نیاز شما متعادل سازی را انجام خواهد داد. برای انجام این عمل، دکمه شکم (ناف) باز می‌شود، چون باید ناف را از بافت اطراف آن آزاد کنید. لوله‌های برای تخلیه زیر پوست شما قرار می‌گیرند و پس از چند روز وقتی جراح تشخیص بدهد در‌آورده می‌شوند.

مینی ابدومینوپلاستی اغلب بر روی بیمارانی انجام می‌شود که رسوبات چربی آن زیر ناف قرار دارد و نیاز به برشهای کوچکتری دارند. در طول این جراحی دکمه شکم(ناف) به احتمال زیاد جا به جا نخواهد شد. پوست شما بین خط برش و ناف جدا می‌شود. این نوع جراحی ممکن است با اندوسکوپ انجام شود (دوربین کوچک در انتهای لوله). این جراحی فقط دو ساعت طول می‌کشد، البته باز هم بستگی به وضعیت فردی و پیچیدگی نیاز شما دارد .

چگونگی آماده شدن برای جراحی شکم وپهلو

اگر سیگار می‌کشید، باید مصرف آن را در مدت معینی که از طرف دکتر شما تعیین می‌شود متوقف کنید. کاهش مصرف سیگار برای عمل جراحی کمکی نمی‌کند. شما باید حداقل دو هفته قبل و بعد از عمل جراحی مصرف آن را به طور کامل متوقف کنید. سیگار کشیدن عوارض ناشی از جراحی را افزایش داده وباعث تاخیر در روند بهبودی می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که وعده‌های غذایی متعادل و کاملی می‌خورید وسعی نکنید رژیم غذایی بیش از حد قبل از جراحی داشته باشید. تغذیه مناسب نقش قابل توجهی در درمان کامل دارد.

اگر داروهای خاصی را مصرف می‌کنید، جراح شما ممکن است مصرف آنها را برای یک دوره‌ی معین قبل وبعد ازعمل جراحی ممنوع کند. جراح در مشاوره قبل از عمل این موارد را مشخص می‌کند. قبل از انجام عمل جراحی، باید خانه خود را برای مراقبتهای بعد از عمل آماده کنید. این مکان باید شامل موارد زیر باشد:

 • مقدار زیادی بسته‌ی یخ
 • لباسهای شل و راحت که پوشیدن آنها بسیار آسان و راحت باشد
 • ژل برای محل بریدگی عمل
 • تلفن در دسترس
 • سر دوش دستی وصندلی برای حمام

شما خودتان را بهتر می‌شناسید، پس قبل از انجام عمل جراحی، با توجه به نیازهای شخصی خود، مطمئن شوید که راحت‌ترین و کامل‌ترین محل استراحت را برای خود فراهم کرده‌اید.

چطورمی‌توانید پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی از خودتان مراقبت کنید؟

چطورمی‌توانید پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی از خودتان مراقبت کنید؟

با توجه به این که شما جراحی تامی تاک جزئی یا کلی انجام داده‌اید، محل برش بخیه وپانسمان می‌شود. خیلی مهم است که شما تمام دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد چگونگی مراقبت از پانسمان بعد از جراحی با دقت انجام دهید. باند استفاده شده باید محکم و لاستیک باشد زیرا در روند بهبودی خیلی موثر است. جراح برای کمک به کاهش درد بهترین حالت برای نشستن یا دراز کشیدن را به شما آموزش می‌دهد.

اگر شما از لحاظ جسمی فرد فعالی هستید، باید حداقل 6 هفته تمرین شدید را محدود کنید. دکتر شما انجام این کار را حتما به شما توصیه خواهد کرد. شاید مجبور باشید تا یک ماه پس از عمل جراحی برای اطمینان از بهبودی کامل این موارد را رعایت کنید. با این حال، دکتر شما به شما کمک می‌کند و بر اساس وضعیت جسمی شما تصمیم گیری خواهد کرد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *