مقایسه لیپوماتیک و بادی جت: استفاده از ارتعاش و آب برای چربی سوزی

مقایسه لیپوماتیک و بادی جت استفاده از ارتعاش و آب برای چربی سوزی

داشتن اندامی متناسب هدف تمام کسانی است که رژیم غذایی و ورزش­ های خود را کنترل می­کنند. ولی با وجود تمامی این تلاش ­ها، گاهی اوقات به نظر می­رسد بعضی از اندام ­های بدن در برابر تمایلات شما مقاومت می­کنند و در آن­ها، مقداری چربی موضعی ناخواسته باقی می­ماند. لیپوماتیک  عبارت است از برداشتن چربی اضافی بدن از طریق مکش، با استفاده از تجهیزات جراحی ویژه و چرخش 360 درجه. بادی جت، آخرین تکنیکی است که در لیپوساکشن همراه با آب استفاده می­شود. این روش می­تواند با حداقل آسیب، نواحی چربی را به شکل موثری کاهش دهد. بادی – جت از یک اسپری آرام و جهنده استفاده می­کند تا چربی­های ناخواسته را بیرون براند. این چربی­ها هم­زمان با این فرآیند از طریق مکش از بدن خارج می­شوند. این روش جایگزینی مناسب برای بیمارانی است که مقادیر چربی بیش­تری دارند، یا آن­هایی که ترجیح می­دهند بدن یا صورتشان به شکل طبیعی­تر و با دوام­تری پر شده باشد.

لیپوماتیک چیست؟


لیپوماتیک روشی است که در آن، نواحی مشخصی که در چربی در آن ذخیره شده است با هدف افزایش تناسب اندام، برداشته می­شوند. اگرچه جراحی لیپوماتیک را هیچ­وقت نمی­توان جایگزین رژیم غذایی و ورزش مناسب در نظر گرفت، ولی در مورد مجموعه چربی­ هایی که به روش ­های سنتی کاهش وزن واکنش نشان نمی­دهند، به نظر می­رسد این روش تنها گزینه موجود باشد. لیپوماتیک را می­توان بر روی بخش­های مختلف بدن مثل باسن، شکم، لمبرها، ران­ها، زانوها، بازوها، چانه، گونه ­ها و گردن استفاده کرد.

پیش از جراحی، یک جلسه مشاوره با پزشک­تان خواهید داشت. این جلسه شامل بررسی سوابق پزشکی شما، بررسی فیزیکی و ارزیابی وضعیت روحی شما می­شود.

آزادانه هر پرسشی که دارید را مطرح کنید. سعی کنید پاسخ­هایی که به پرسش­هایتان داده می­شود را به خوبی درک کنید. باید به طور کامل از اقدامات قبل از لیپوماتیک، روند انجام لیپوماتیک و مراقبت­های بعد از عمل آگاه شوید. این نکته را در نظر داشته باشید که لیپوماتیک شاید بتواند ظاهر و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، ولی به احتمال زیاد بدن ایده­آل مد نظرتان را هم به شما نمی­دهد. ممکن است یک روز قبل از عمل از شما آزمایش خون و ادرار بگیرند. به این ترتیب پزشک می­تواند عواض جانبی احتمالی را مد نظر داشته باشد.

زمان مورد نیاز برای لیپوماتیک به عوامل زیادی بستگی دارد، مثل مقدار چربی که قرار است برداشته شود یا ابعاد ناحیه جراحی.

لیپوماتیک طبق مراحل زیر انجام می شود:

 • دستگاه لیپوماتیک و ابزار ویژه­ای به نام کانولا که در این جراحی به کار گرفته می­شوند.
 • تیم جراحی، بخش­هایی از بدن شما را که باید مورد جراحی قرار بگیرند را آماده می­کنند.
 • بی­حسی موضعی برای شما اعمال می‌شود.
 • از طریق یک بریدگی پوستی کوچک، یک لوله ساکشن با انتهای تیز وارد نواحی چربی می­شود و وارد بخشی می­شود باید چربی از آن برداشته شود.
 • کانولا با چرخش و ارتعاش 360 درجه‌ای باعث ذوب شدن چربی‌های زیر پوستی می شود
 • از طریق همان کانولا، چربی بیرون آورده شده از طریق مکش برداشته می­شود.

به منظور کنترل میزان تورم ایجاد شده در بدن، ممکن است بعد از جراحی، لباسی انعطاف پذیر و مخصوص به شما بدهند که تا چند هفته باید به تن داشته باشید. طی دوره نقاهت بعد از جراحی لیپوماتیک، ممکن است با عوارضی همچون تورم، خون­ریزی، بی­حسی موقت، سوزش و درد مواجه شوید. بعد از جراحی لیپوماتیک، پزشکی برای پشتیبانی کنترل وضعیت شما در طول دوره بازیابی در کنارتان خواهد بود. به منظور جلوگیری از شکل‌گیری احتمالی لخته­ های خون و کاهش تورم که بعد از جراحی لیپوماتیک به وجود می­ آید، پزشک به شما توصیه می­کند که به محض این که توانایی­ اش را داشتید، شروع به راه رفتن کنید. بسیاری از بیماران لیپوماتیک بعد از یک یا دو هفته استراحت، احساس بسیار بهتری خواهند داشت و چند روز بعد هم می­توانند به سر کار خود برگردند. بعد از سه هفته بسیاری از تورم­ ها و کبودی­ های بعد از جراحی از بین می­روند، ولی باز هم ممکن است بعضی از تورم ­ها تا چند ماه باقی بمانند.

جراحان ماهر همیشه به طور مرتب جراحی لیپوماتیک را انجام می­دهند و تجربه بسیار خوبی دارند. احتمال بسیار کمی وجود دارد که لیپوساکشن با مشکل مواجه شود، ولی هم‌چنان باید احتمال بروز مشکل را در نظر گرفت. اگر هم­زمان چند قسمت مختلف مورد درمان قرار بگیرد و یا ناحیه مورد نظر ابعاد بزرگی داشته باشد، احتمال بروز مشکلات بعد از عمل بالا می­رود. خطرات احتمالی جراحی لیپوماتیک عبارتند از عفونت، نقاهت کند، لخته بستن خون یا چربی، از دست دادن مایعات، سوزش در هنگام مالش، و بروز حساسیت نسبت به داروها.

بادی جت


بادی جت

بادی جت نام تجاری لیپوساکشن همراه با واتر جت (WAL) است! یک روش مورد تایید برای اعمال «لیپوساکشن مرطوب» که با نام تجاری بادی جت از آن یاد می­کنند. ویژگی اصلی این روش این است که از یک کانولا یا لوله برای تزریق یک جریان آب پرفشار (واتر جت) به درون بافت چربی استفاده می­کنند که قرار است چربی از آن برداشته شود. این روش با لیپوساکشن متورم و دیگر روش­های لیپوساکشن فرق دارد چرا که جراح از کانولا برای از بین بردن دستی سلول­های چربی استفاده نمی­کند. بلکه از کانولا برای آزاد کردن سلول­های چربی استفاده می­کند. به این ترتیب، بادی جت از روش بسیار متفاوتی برای از بین بردن چربی­ها، و نه برداشتن آن­ها استفاده می­کند.

بادی جت چگونه کار می­کند؟

بادی جت چگونه کار می¬کند؟

برای استفاده از بادی جت، جراح یک شکاف کوچک ایجاد کرده و کانولا را به درون لایه چربی فشار می­دهد (کانولا یک نوع لوله تو خالی نازک است)، سپس یک جریان پرفشار به منطقه مورد نظر تزریق می­شود. فشار جزئی این جریان باعث رانده شدن و رها شدن سلول­های چربی می­شود. جهش آب باعث از بین رفتن سلول­های چربی نمی­شود، آن­­ها تنها رها می­شوند و به این ترتیب، برداشتنشان راحت­تر خواهد بود. در این روش می­توان به جای آب نمک از مایع تامیسنت استفاده کرد. علاو بر آب نمک، یک بی­حس کننده موضعی و همچنین اپینفرین هم جهت کاهش اندازه مویرگ‌ها به منطقه مورد نظر تزریق می­شود. پس از این که آب از طریق کانولا تزریق شد و از آن برای آزاد کردن سلول­های چربی استفاده شد، نوبت آن می­رسد که از طریق ساکشن و مکش و همراه با یک مایع اضافی دیگر، چربی برداشته شود.

مزایا

مزایا

برخی از مزایای بادی جت عبارت اند از:

 • واتر جت ممکن است ملایم­تر از روش­های سنتی لیپوساکشن باشد. هم­چنین در مقایسه با دیگر اشکال لیپوساکشن تورمی، کبودی­ها و تورم­ها معمولا به حداقل می­رسد. آب می­تواند میزان ضربه وارده به بدن را کاهش دهد (استفاده دستی از کانولا ممکن است باعث بروز ضربه­ای شدیدتر شود. امری که باعث می­شود بدن به دوره بازیابی طولانی­تری نیاز داشته باشد.
 • از آن­جا که بادی جت به یک بی­حسی کلی نیاز ندارد، جایگزینی مطمئن­تر برای روش­هایی است که از یک بی­حسی کلی استفاده می­کنند. بی­حسی موضعی خطر و هزینه­ کم­تری برای بیمار دارد.
 • برخلاف دیگر روش­های تورمی، منطقه مورد نظر بدن که بر روی آن جراحی صورت می­گیرد، خودش دچار تورم نمی­شود (باد نمی­کند). به همین دلیل جراح راحت­تر می­تواند متوجه شود در طول جراحی دارد چه کار می­کند. و این یعنی شما نتایج بهتری کسب می­کنید.

چه کسانی گزینه مناسبی برای بادی جت هستند؟

زنان و مردانی با سنین و شرایط مختلف می­توانند از لیپوساکشن بادی جت استفاده کنند. بیمارانی که تقریبا وزن مناسبی دارند، ولی در بخش­هایی از بدن دارای چربی هستند و کمی هم اضافه وزن دارند، بهترین گزینه برای استفاده از بادی جت هستند. این عوامل و چند گزینه دیگر مشخص می­کنند چه کسانی گزینه­ای مناسب برای روش­های لیپوساکشن هستند:

 • می­توانید دقیقا مشخص کنید لیپوساکشن چه کاری با بدن شما انجام دهد.
 • شما خطرات لیپوساکشن و مسئولیت­های خود به عنوان یک بیمار را می­پذیرید.
 • شما بدن سالمی دارید، از نظر روحی سالم و ایمن هستید.
 • شما می­پذیرید که به منظور حفظ نتایجی که از طریق لیپوساکشن به دست آمده است، باید یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید.
 • در مورد توانایی­ها و ناتوانی­های لیپوساکشن، انتظارات واقع بینانه­ای دارید.

نواحی که می­توان آن­ها را درمان کرد.

نواحی که می¬توان آن¬ها را درمان کرد.

لیپوساکشن بادی: جت را می­توان در ترکیب با دیگر روش­های زیبایی مانند آبدومینوپلاستی به کار گرفت. نواحی که معمولا از طریق لیپوساکشن بادی جت بازسازی می­شوند عبارتند از:

 • شکم و بالا تنه: کمر، کفل­­ها، و بخش­هایی از پوست که می­توان آن­ها را با انگشتان گرفت.
 • پشت و پهلوها
 • قسمت­های داخلی و بیرونی ران
 • زانوها
 • سینه مردان

بادی جت چقدر موثر است؟

بادی جت به دلیل این که میزان بافت­ها را کاهش می­دهد، منجر به کاهش وزن از چند کیلو، تا چند ده کیلو می­شود. با این­حال، این روش را نمی­توان جایگزینی برای برنامه­های کاهش وزن در نظر گرفت و بیماران اگر می­خواهند نتایج مورد نظرشان را حفظ کنند، باید همان برنامه و رژیم غذایی ورزشی که پیش از عمل رعایت می‌کردند را ادامه دهند.

بریدگی که در لیپوساکشن بادی جت ایجاد می­شود خیلی کوچک است. طی جلسه مشاوره با پزشک، او درباره نحوه ترمیم این بریدگی با شما صحبت می­کند. لیپوساکشن بادی جت یک عمل سرپایی است. بادی جت معمولا با بی­حسی موضعی انجام می­شود و در مقایسه با لیپوساکشن سنتی، زمان بستری بسیار کم­تری را نیاز دارد.

بعد از بادی جت، باید چه انتظاراتی داشته باشید؟

بعد از انجام جراحی، در ناحیه‌ای که مورد درمان قرار گرفته است تورم، کبودی­های احتمالی و کمی سفتی احساس خواهید کرد. مدت بازیابی سلامت بدن بسیار کوتاه­تر از لیپوساکشن سنتی است. یک روز بعد از جراحی، شما می­توانید فعایلت­های معمولی و سبکی را در پیش بگیرید. فرآیند بازیابی بعد از لیپوساکشن جت – بادی معمولا راحت و سریع است.

نتایج این روش شاید برای مدت طولانی دوام داشته باشند، ولی اضافه / کاهش وزن یا حاملگی می­تواند بر روی این نتایج اثر بگذارند. هم­چنین گذر عمر و نیروی جاذبه هم ممکن است بر روی نتایج تاثیرگذار باشد. تا 24 ساعت بعد از جراحی، به یک انسان بالغ و قابل اعتماد به عنوان همراه نیاز دارید. تمام جراحی­ها دارای مقداری ریسک احتمالی هستند، این ریسک­ها در طول جلسه مشاوره با شما در میان گذاشته می­شود.

 کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *