ورزش بعد از لیپوماتیک: تناسب اندام با حرکات ورزشی بعد لیپوماتیک

ورزش بعد از لیپوماتیک تناسب اندام با حرکات ورزشی بعد لیپوماتیک

پس از درمان لیپوماتیک، بالا بردن میزان سوخت و ساز بدن بوسیله ورزش اهمیت زیادی دارد زیرا که ورزش مواد جانبی که از آدیپوسیتها (سلول چربی) آزاد می‌شوند را از بدن خارج می‌کند. نیازی نیست که ورزش الزاما در باشگاه انجام شود. البته ورزش باشگاهی واقعاً مؤثر است ولی چنانچه برای 30 دقیقه به گونه‌ای ورزش کرده که عرق کنید، کفایت می‌کند. برخی از انواع ورزش که می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

 • پیاده‌روی سریع به مدت 30 دقیقه
 • کلاسهای ورزشی (مانند زومبا و ایروبیک)
 • تمیزکاری در منزل با تحرک زیاد
 • باغبانی با تحرک و فعالیت زیاد
 • دو (با قدم آهسته)
 • رفتن به باشگاه ورزشی

از همه مهمتر ورزشهای قلبی- عروقی (کاردیو) هستند که میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند. چنانچه پس از درمان ورزش نکنید، سلول‌های آدیپوسیت مجدداً از چربی پر خواهند شد. در نتیجه تمام وزنی که کم کرده‌اید مجدداً اضافه خواهد شد. البته متخصصان توصیه می‌کنند که بیمار یک تا دو هفته پس از عمل لیپوماتیک ورزش نکند تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید.

اهمیت ورزش پس از لیپوماتیک


اهمیت ورزش بعد از لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک راهی مناسب برای از دست دادن چربی ناخواسته مانند چربیهای پهلو می‌باشد. ولی چنانچه پس از جراحی ورزش نکنید، لیپوماتیک کمکی به شما نخواهد کرد و مشکلات همچنان وجود خواهند داشت. بر اساس تحقیقات هنگامیکه چربی از ناحیه شکم خارج می‌شود، بدن این چربی را با افزایش سطح چربی شکمی جایگزین خواهد کرد. این مطلب باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت یا بیماریهای قلبی می‌شود. برای مقابله با این مساله بایستی پس از جراحی از ورزش منظم استفاده شود. این کار بهترین راه دستیابی به نتیجه بلندمدت پس از لیپوماتیک است. از دستورات پزشک متخصص  خود پیروی کنید. با جراح لیپوماتیک در مورد نوع ورزشی که برای بهبود وضعیت شما مناسب است مشورت کنید.

نکات مهم برای انجام ورزش بعد از عمل لیپوماتیک


نکات مهم برای انجام ورزش بعد از عمل لیپوماتیک

قبل از انجام ورزش به شکل عادی، دو تا چهار هفته منتظر بمانید. پس از شش تا هشت هفته می‌توانید ورزشهای مخصوص شکم مانند کرانچ یا دراز نشست را انجام دهید. چنانچه پیش از لیپوماتیک به طور منظم ورزش نمی‌کرده‌اید، قبل از انجام ورزشهای سنگین به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارید. امکان دارد بهبودی چندین ماه زمان ببرد.

از انجام ورزش جهت کاهش یا افزایش وزن خودداری کنید. این ورزشها می‌توانند باعث ظاهر نامتعادل یا فرورفتگی پوست شوند. با توجه به اینکه ورم ناشی از جراحی می‌تواند تا 6 هفته پیش از نتایج نهایی زمان ببرد، بهتر است که در طول روند بهبودی وزن خود را ثابت نگه دارید.

آغاز تدریجی ورزش

ورزش پس از انجام لیپوماتیک نبایستی از 2 تا 6 هفته پس از جراحی آغاز شود تا اطمینان حاصل شود که زخم‌ها کاملاً بهبود یافته و خطر باز شدن مجدد زخم تحت فشار وجود نداشته باشد. اگرچه می‌توان برای عادت دادن بدن به ورزش فعالیتهای سبک مانند پیاده‌روی را انجام داد و سپس به انجام فعالیتهای شدیدتر پس از دوره بهبودی پرداخت.

همچنین می‌توانید به تدریج شدت ورزشهایی مانند تردمیل را هر هفته پس از جراحی افزایش دهید. برای مثال می‌توانید در هفته اول در طول 1ساعت 1 مایل، در هفته دوم دو مایل، هفته سوم 3 مایل از تردمیل استفاده کرده و به همین ترتیب میزان و شدت استفاده خود را افزایش دهید. چنانچه با انجام ورزش احساس ناراحتی می‌کنید آن را متوقف کنید. چرا که امکان دارد به زخمهای ناشی از جراحی آسیب وارد شود.

ورزش منظم

ورزش بایستی به طور منظم انجام شود. تمارین قدرتی و ورزشهای قلبی عروقی (کاردیو) راه مناسبی برای سوزاندن چربی شکمی هستند که بدن برای جبران چربی از دست داده تولید می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که زنانی که به طور منظم 3 بار در هفته ورزش می‌کنند چربی از دست داده ولی زنانی که ورزش منظم نمی‌کنند چربی شکمشان افزایش می‌یابد. در نتیجه باید حداقل 20 دقیقه در روز ورزش کرد.

ورزش در باشگاه

با عضویت در باشگاه با توجه به پولی که پرداخت می‌کنید، انگیزه کافی برای ورزش منظم را خواهید داشت.

چه ورزشهایی بعد از لیپوماتیک توصیه می‌شوند؟


چه ورزش هایی بعد از لیپوماتیک توصیه می شوند؟

ورزش‌های ایروبیک (هوازی) را به طور منظم انجام دهید. فعالیت‌هایی مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، دوی آهسته، رقص و شنا بدن را تقویت کرده، باعث کاهش وزن شده، سوخت و ساز بدن را افزایش داده و کالری‌ها را می‌سوزاند. پزشکان توصیه می‌کنند که ورزشهای قلبی-عروقی یا ایروبیک برای مدت تقریباً 30 دقیقه حداقل 5 روز در هفته انجام شوند. بیشتر از این مقدار نیز می‌توان ورزش کرد ولی بایستی به واکنش بدن به ورزش و میزان خستگی جسمانی نیز توجه کرد.

دیگر نکات مهم برای حفظ تناسب اندام بعد از لیپوماتیک


برای حفظ نتیجه و تناسب اندام بعد ازعمل لیپوماتیک انجام اقدامات زیر به بیماران توصیه می‌شود:

رعایت رژیم غذایی سالم  و مصرف آب خصوصاً پس از درمان لیپوماتیک اهمیت دارد. آب اسیدهای چرب آزاد را از طریق دستگاه لنفاوی و کلیه‌ها عبور داده و سپس این اسیدهای چرب بوسیله ادرار از بدن خارج می‌شوند.

چنانچه مواد غذایی چرب پس از درمان مصرف کنید، چربی فوراً در سلولهای آدیپوسیت که قبلاً از چربی خالی شده بودند، دوباره جذب می‌شود. بنابراین بایستی از رژیم غذایی سالم استفاده کرد. در اینجا چند نمونه از غذاهایی که بایستی پس از درمان لیپوماتیک از مصرف آنها اجتناب کرد ذکر شده‌است :

 • چیپس
 • شکلات و مواد غذایی شیرین
 • شیرینی
 • کیک
 • غذاهای فرآوری‌شده

ماساژ می‌تواند ظاهر ناصاف پوست را پس از لیپوماتیک کاهش دهد. خصوصاً ماساژ تخلیه لنف باعث کاهش سریع التهاب و خروج کامل مواد سمی می‌شود. ماساژ باعث افزایش سرعت بهبودی شده و با کاهش ورم ناشی از لیپوماتیک، شکم صاف خواهد شد. از دیگر مزایای ماساژ می‌توان بهبود جریان خون و تقویت سیستم ایمنی را نام برد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *